Forum TEMATYCZNY MIX =] Strona Główna   TEMATYCZNY MIX =]
FORUM O WSZYSTKIM :-)
 


Forum TEMATYCZNY MIX =] Strona Główna -> HOBBY -> Gotowanie i jedzenie.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
  Post Gotowanie i jedzenie. - Wysłany: Czw 2:00, 16 Sie 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



Czasem lubię coś upichcić.
Jest to praca twórcza i może stać się hobby.
Kocham jeść.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Czw 9:57, 16 Sie 2007  
Czarna
Moderator
Moderator



Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 473
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Brzeg


Kocham jeść i lubie siedzieć w kuchni. Lubie gotować, uwielbiam robić sosy, piec lolu Ale na codzień nie chciałoby mi sie pichcić


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Czw 10:46, 16 Sie 2007  
MrcN2k
wymiatacz
wymiatacz



Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 1514
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz


Jeść uwielbiam, ale gotować mi się po prostu nie chce :P Chociaż czasem coś tam się zrobi, jednak bardzo rzadko.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Pią 6:38, 17 Sie 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



Przepisy na potrawy, których się nie da zepsuć.
składniki:
*kuchnia
*ogień
*patelnia
*jakiś tłuszcz: masło, smalec, olej...
*jajka [surowe]
*sól pieprz - jak ktoś lubi
*inne dodatki np. cebula, szczypior, kiełbasa, ser żółty, makaron... też w zależności od gustu.

sposób przygotowania:
najsampierw należy rozgrzać patelnię, na której znajduje się odrobina tłuszczu. jeżeli naczynie się już rozgrzeje, należy rozbić jajka, tak aby żadna skorupka nie dostała się na patelnię (chyba, ze ktoś potrzebuje Ca), następnie posolić i popieprzyć dla smaku, jajecznica bez soli i bez pieprzu jest po prostu bez mdła.
Jeżeli białko i żółtko już nam pływa po patelni trzeba mieszać najlepiej drewnianą łyżką lub innym drewnianym nadającym się do tego narzędziem kuchennym (patyk), koniecznie najpierw w prawo a potem w lewo, inaczej jajecznica jest niesmaczna.
Mieszać do momentu ścięcia się jajka pod wpływem temperatury w naczyniu, także w zależności jak kto lubi, tzn. bardziej ścięta jajecznica, bądź mniej.
Po wykonaniu czynności opisanych powyżej wyłączyć ogień i zdjąć także za pomocą drewnianego narzędzia kuchennego, tego samego którym mieszamy na patelni, jajecznicę na talerz, można jeść również z patelni.

W przypadku jeśli ktoś lubi inne dodatki w jajecznicy np. cebula, szczypior, kiełbasa, ser żółty, makaron, pieczarki, pomidory, seler, popelina, bekon,... należy najpierw poddusić toto na patelni przed wrzuceniem jajek. lecz jeśli chodzi o ser żółty to dodać go jak już jajka są lekko ścięte.
Uwaga techniczna dla tych co kupują w marketach towary pochodzące z Chin, mające za sobą długą podróż. Wśród jaj o zdrowym kręgosłupie moralnym może trafić się zbuk.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Pią 7:01, 17 Sie 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



Miód
Nie piszę pszczeli, bo nie ma innego, prawdziwego. Ziołomiody i miody z Chin to podróbki.
Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i spadź z liści, przynoszą do ula i przerabiają na miód.
Taka pszczółka żeby przynieść litr (1,4kg) musi zrobić parę miliony kursów i oblecieć Ziemię dookoła kilka razy (jakby była jedna).

Po kolei
Za pomocą enzymów rozkładają sacharozę na cukry proste.
Zagęszczają do 80%, trwa to około tygodnia. W tym czasie przenoszą wielokrotnie z komórki do komórki i na końcu zakrywają wieczkiem z wosku, który produkują. Taka konserwa zachowuje trwałość przez wiele lat, dlaczego?
Hermetyczność
i najważniejsze –przez cały czas produkcji dokładają specyficzne enzymy i substancje bioaktywne, dzięki którym miód ma właściwości bakteriostatyczne.

Ciekawym enzymem jest inhibina. Utlenia ona glukozę do kwasu glukonowego (przez glukolakton) z wydzieleniem nadtlenku wodoru, który jest zabójczy dla wszelkich mikroorganizmów. Enzym ten gwałtownie zwiększa aktywność po dodaniu wody.
Dlatego też leczniczo należy stosować miód po rozpuszczeniu w letniej wodzie.

Oprócz witamin i aminokwasów miód ma wiele enzymów nie do końca zbadanych.
Przed sprzedażą w sklepach, miody są homogenizowane (mieszane) i podgrzewane, żeby nie krystalizowały (scukrzały się), bo klienci tego nie lubią. Podgrzewanie miodu powoduje utratę większości elementów biologicznie czynnych.

Miód należy kupować z pewnego źródła i każdy powinien wcześniej czy później skrystalizować.
Miody są różne, wielokwiatowe i odmianowe np. rzepakowy, akacjowy, lipowy, który działa bodźcowo i jest stosowany na przeziębienia (tak jak malinowy), najbardziej przeze mnie lubiany ostry czarny – spadziowy i też ostre gryczany i wrzosowy.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Sob 6:13, 18 Sie 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



.
To co,? robimy bardzo długą, skomplikowaną i dowcipną „Instrukcję gotowania wody”?
Zaczynam.

1. Wstęp.
Dyrektywy Unii coraz bardziej ograniczają wolność osobistą człowieka. Wprowadzili już kursy na dużo prymitywnych zawodów, np. obowiązkowy kurs operatora siekiery dla drwali.
Sprzątaczka w firmie nie może wymienić żarówki, musi to zrobić elektryk z uprawnieniami. Gotowanie wody jest czynnością wbrew pozorom bardzo niebezpieczną

. - 2 Zagrożenia
- zalanie kuchni przy zapomnieniu o zakręceniu kurka
- pożar przy zepsutym czajniku elektrycznym lub wtedy kiedy gotując w garnku zapomni się o nim, woda się wygotuje, garnek zaczyna śmierdzieć i świecić
- poparzenie przy nieostrożnym nalewaniu wrzątku. Rany oparzeniowe ciężko się goją i zostawiają brzydkie blizny.
- porażenie prądem, jeżeli nastąpi przebicie elektryczne
- zniszczenie budynku przez wybuch jeżeli gotująca się woda zaleje palnik gazowy, gaz się dalej ulatnia i wejdzie ktoś z ogniem, albo zadzwoni da drzwi

- 3.Zalecane środki BHP. Przystępując do gotowania wody należy:
- ubrać grube rękawice ochronne
- nałożyć specjalne okulary i kask

(uff już nie mogę, wymyślajcie dalej)


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 12:17, 09 Wrz 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



CZOSNEK

Konsumuję go luzem w nadmiernych ilościach mimo jego smrodu.
Może dlatego z politowaniem patrzę na zagrypionych i kichających ludzi - nie pamiętam kiedy na cokolwiek chorowałem (oprócz kaca). Czosnek podejrzewany jest o własności wirusobójcze.

Czosnek już od kilku tysięcy lat cieszy się sławą wspaniałego środka leczniczego. Poza tym jest nie tylko cenioną przyprawą, ale również dobrym źródłem witamin i składników mineralnych.

Już w starożytności czosnek zdobył dużą popularność. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Rzymianie wierzyli, że zwiększa sprawność bojową żołnierzy. Hipokrates polecał go jako lekarstwo w schorzeniach układu pokarmowego i oddechowego, a już 4500 lat p.n.e. Egipcjanie poznali się na właściwościach bakteriobójczych czosnku. Te zalety doceniła także medycyna ludowa.

Dopiero jednak w 1944 r. rozszyfrowano skład czosnku i poznano dokładnie substancje lecznicze. Wyizolowano allicynę - substancję nadającą zapach i zarazem działającą przeciwbakteryjnie. Allicyna i trójsiarczek dwuallilu, który również występuje w czosnku, ma tak silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, że ujawnia się ono nawet w rozcieńczeniach typu 1:25 000! Siarkowe związki lotne, które odkryto w czosnku wykazują natomiast wysoką skuteczność leczenia przeziębień i infekcji układu oddechowego.

Niedawno stwierdzono także, że czosnek może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób serca. Związki występujące w czosnku, pod warunkiem, że jest on jedzony codziennie, mogą korzystnie wpływać na poziom cholesterolu poprzez obniżenie stężenia frakcji "złej" LDL, a zwiększenie stężenia frakcji "dobrej" HDL. Niektórzy naukowcy wskazują również na możliwość zapobiegania przez związki siarkowe rozwojowi nowotworów i zmniejszania ciśnienia krwi.

Czosnek rośnie prawie we wszystkich strefach klimatycznych. Ma jednak duże wymagania, jeśli chodzi o glebę. Najkorzystniejsze warunki uprawy to duża wilgotność gleby i duże nasłonecznienie. Potentatami w uprawie czosnku są takie kraje jak: Hiszpania, Indie, Egipt, Włochy, Turcja.

Czosnek ogrodowy należy do botanicznego rodzaju Allium sp. podobnie jak cebula, por i szczypiorek. Jest byliną o cebuli złożonej z małych cebulek zwanych ząbkami.

Świeże główki czosnku zawierają około 60% wody, 32% węglowodanów i 6,45% białka. Spośród witamin w największej ilości obecna jest witamina C. Świeże, obrane już ząbki czosnku zawierają ok. 31 mg witaminy C/100 g produktu. Czosnek dostarcza również nieco witamin z grup B (zwłaszcza witaminy B1). Wśród składników mineralnych na uwagę zasługuje dość duża zawartość potasu (400 mg/100 g produktu), żelaza (1,7 mg/100 g produktu), magnezu (25 mg100 g produktu) i fosforu (153mg/100g produktu). Kaloryczność czosnku jest dość duża i wynosi146 kcal/100 g produktu, jednak nie jest to wadą, biorąc pod uwagę fakt, iż głównie stosuje się go jako przyprawę.

Nie można również zapominać o kulinarnych zaletach czosnku. Stosowany do tłustych mięs, takich jak wieprzowina i baranina, znacznie poprawia ich smak. Można go też używać do drobiu, królików i dziczyzny. Bez czosnku nie obejdzie się wiele popularnych gatunków wędlin, np. salami i kabanosy.

Jedyną wadą czosnku jest nieprzyjemny zapach po jego spożyciu. Dotyczy to niestety zwłaszcza czosnku świeżego, który ma największe właściwości lecznicze. Znane są jednak sposoby pozbycia się tego zapachu. Najczęściej zaleca się żucie zielonej natki pietruszki, a także popicie czosnku jogurtem lub mlekiem. Inni natomiast proponują odrobinę czerwonego wina, goździki lub miód.

W Polsce uprawiane są dwie odmiany: zimowy i letni.
Zimowy sadzi się w jesieni, zaczyna wegetację, ukorzenia się i zimuje, jest mrozoodpormy.
Czosnek zimowy w przekroju ma symetrycznie ułożone ząbki a w środku pęd kwiatostanowy wysokości do metra, a na nim małe cebulki.

Czosnek letni sadzi się jak najwcześniej wiosną, nie wytwarza pędu środkowego, a na przekroju ząbki ułożone są spiralnie.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Wto 12:49, 11 Wrz 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



JAROSZE I WEGETARIANIE
Jedni nie jedzą mięsa (nabiał tak), drudzy jedzą tylko rośliny, ich sprawa.
Wg mnie człowiek jest zwierzęciem drapieżnym, świadczą o tym kły, które posiada.
Jeżeliby była zamiarem Natury ludzka roślinożerność, dostałby uzębienie jak krowa.
Wg dra Adamo w różnych grupach krwi są różne lektyny aglutynujące różne białka.
Czyli trawienie różnych potraw zależy od grupy krwi. To co dla jednej grupy jest bardzo dobre innej może zaszkodzić.
Najstarsza grupą jest zero, to grupa zbieraczy i myśliwych, dobrze trawi białko i węglowodany (w Polsce ok. 40%). Później ludzkość zaczęła prowadzić osiadły tryb życia i uprawiać rolę. Powstała grupa krwi A (ma bardzo dużo odmian, w Polsce ok. 40% populacji ma tę grupę) przystosowana do trawienie potraw roślinnych, gorzej radzi sobie z mięsem.
Następnie gdzieś w Himalajach czy na Kaukazie, powstała grupa B (ma dwie odmiany, w Polsce kilkanaście %) i z osadnictwem wołoskim przywędrowała przez stepy do Polski - wpierw na południe.
Jest to grupa poganiaczy bydła, nomadów i koczowników. Doskonale przystosowana do trawienia mleka i jego pochodnych oraz mięsa, surowego też. Z pokarmem roślinnym radzi sobie gorzej, zwłaszcza z pszenicą.
Grupa AB powstała stosunkowo niedawno, ok. 1000 lat temu.
Wynika z tego, że wśród wegetarian powinien być bardzo wysoki % grupy A. Jak jest tego nie wiem, ciekawe byłyby wyniki takich badań.
Żal mi w/w tytułowych osobników, ja mam grupę B i jak nie zjem solidnego kawałka tłustego mięsa to sobie nie pojem – chleb może nie istnieć..

Wg P. J. Adamo C. Whitney „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”

Nakab, bardzo ciekawe posty, ale sfolguj trochę, bo to już pięć pod rząd! Prosiłabym Cię, abyś korzystał z opcji ,,Edytuj" Wink


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Pon 2:44, 08 Paź 2007  
nakab
bywalec
bywalec



Dołączył: 29 Lip 2007
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5



Szóstego nie będzie, nic nie będzie (Konon).


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Śro 4:52, 12 Mar 2008  
anarch
Gość








ńakab sfolgował tak jak chciała Wielka Moderator.
Przez takie głupie i aroganckie interwencje fora zamierają.

Działalność ludzi można podzielić na
1. obowiązki - praca, nauka, utrzymanie siebie i otoczenia w jako - takim stanie.
2. przyjemności
- gry z elementem rywalizacji, fizyczne i umysłowe
- zabawy bez rywalizacji, dysko, hobby, czytanie, pisanie itp
- życie towarzyskie i uczuciowe, czyli zaspokajanie instynktu stadnego.
Nikogo nie można zmusić do orgazmu,
do pisania na forach też.
Można natomiast skutecznie zniechęcić, np przez cenzurę.
Sformułuję pytanie:
dlaczego pisanie na forach (a nawet ich czytanie) przestało być przyjemnością?
 
Powrót do góry  

  Forum TEMATYCZNY MIX =] Strona Główna -> HOBBY -> Gotowanie i jedzenie. Wszystkie czasy w strefie GMT + 13 Godzin  
Strona 1 z 1  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin